Adwent – czym jest i kiedy się rozpoczyna?

adwent od kiedy

Adwent to dla wielu z nas okres szczególny. Mimo, iż na dworze panuje nieprzyjemna, zimowa już aura, do naszych domów wdziera się przyjemny czas oczekiwania i wiążącej się z nim radości. To właśnie wtedy przygotowujemy się na święta Bożego Narodzenia i jednocześnie podsumowujemy kończący się rok. Kiedy zatem dokładnie rozpoczyna się adwent i co symbolizuje?

Co to jest adwent?

W Kościele Katolickim adwent to czas oczekiwania wiernych na powtórne przyjście Zbawiciela. Na okres ten składają się cztery niedziele adwentowe. W tym czasie kapłani zakładają ornat w kolorze fioletowym, który ma symbolizować czas pokuty i przygotowania do jednego z najważniejszych świąt w kościele katolickim.

Kiedy zaczyna się adwent?

Najprostsza odpowiedź na to pytanie brzmi: na cztery tygodnie przed Bożym Narodzeniem. Czas trwania tego okresu możemy jednak dokładnie doprecyzować. Ten okres roku liturgicznego rozpoczyna się od I Nieszporów niedzieli po sobocie XXXIV tygodnia Okresu Zwykłego. Z kolei zakończenie adwentu ma miejsce przed I Nieszporami uroczystości Narodzenia Pańskiego, czyli w wieczór 24 grudnia. Ten niesamowity czas oczekiwania trwa od 23 do 28 dni i obejmuje cztery kolejne niedziele przed 25 grudnia.

Wyjaśniając, kiedy rozpoczyna się adwent, warto również wspomnieć, że czas ten dzieli się na dwa okresy:

  • pierwszy z nich to czas, kiedy kierujemy serca ku oczekiwaniu powtórnego przyjścia Jezusa – od początku adwentu, do 16 grudnia włącznie,
  • drugi okres jest natomiast czasem bezpośredniego przygotowania do uroczystości Narodzenia Pańskiego – od 17 do 24 grudnia.

W Kościele Katolickim, w pierwszą niedzielę adwentu rozpoczyna się nowy Rok Liturgiczny.

Handmade z Polski

Handmade z Polski

Symbole rozpoczynającego się adwentu

Jednym z najpopularniejszych symboli tego okresu jest wieniec adwentowy składający się z czterech świec. Są one zapalane kolejno w każdą niedzielę, co dla wiernych Kościoła Katolickiego jest symbolem czuwania i gotowości na przyjście Jezusa. Wieńce te przeważnie znajdziemy w kościołach, ale coraz częściej pojawiają się również w domach, gdzie stanowią pewną formę dekoracji. Dla wielu z nas są również jedną z pierwszych ozdób świątecznych, która powoli wprowadza nas w ten niepowtarzalny nastrój (sprawdź także – https://malafabryczka.pl/kategoria/ozdoby-choinkowe/527).

W niektórych rodzinach prowadzony jest tzw. kalendarz adwentowy. Najprostszą jego formą jest obrazek w formie pudełeczka na czekoladki. Ma on tyle otworów, ile dni w danym roku liczy adwent, a w nich znajdują się niewielkie czekoladki. Z roku na rok możemy jednak spotkać coraz więcej form tego rodzaju kalendarza. Może to być m.in. drabina mająca tyle schodów, ile dni ma okres rozpoczynającego się adwentu. Zwyczaj ten jest pielęgnowany w wielu krajach, nie tylko w rodzinach katolickich.

adwent kalendarz adwentowy

Adwent – kalendarz adwentowy

Nieodłącznym elementem adwentu są również roraty a tym samym także lampion adwentowy. Może on być wykonany własnoręcznie przez dziecko z kartonu. W środku zazwyczaj znajduje się niewielka świeca lub żarówka. Lampiony są odpalane na początku mszy roratniej, kiedy w kościele panuje symboliczna ciemność.

Rozpoczynający się adwent to dla wielu sygnał, że pora zacząć przygotowania do świąt Bożego Narodzenia. I choć wydawać by się mogło, że jest to czas szczególnie ważny wyłącznie dla chrześcijan, w praktyce jego symbolika ludzi wielu kultur i wyznań.

Be the first to comment on "Adwent – czym jest i kiedy się rozpoczyna?"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*