Jak malować jajka na Wielkanoc?

malowanie jajek wielkanoc

Malowanie jajek na Wielkanoc to Polska tradycja. Co roku przygotowujemy się do celebrowania tego święta, szykując koszyczek, w którym nie może zabraknąć jajek. To właśnie ta tradycja jest jedną z najprzyjemniejszych i najmilszych w te święta i sprawia nam największą przyjemność. Pisanki, kraszanki ozdabia się w przeróżny sposób, im bardziej kolorowe, tym lepsze.

Jakie są sposoby na malowanie jajek na Wielkanoc w rodzinnym gronie?

Malowanie jajek to czynność szczególnie lubiana przez najmłodszych, ale i wśród starszych nie brakuje entuzjastów na spędzanie przedświątecznego czasu w taki właśnie sposób. W naszych domach mamy bardzo wiele metod malowania jajek. Jedną z najbardziej znanych jest chyba ta, w której jajka gotujemy w wodzie z łupinami od cebuli. Jajka przyjmują wówczas charakterystyczny jasnobrązowy kolor i można w ich skorupce wyskrobać przeróżne wzory, czy zwierzątka. Tak zrobione pisanki najczęściej lądują na stole i ostatecznie, zostają zjedzone. Dlatego zalecane jest gotowanie jajek w naturalnych barwnikach, najczęściej pochodzenia roślinnego, np. burakach, czy w korze dębu. Jajka wówczas przyjmują kolor ciemnoczerwony i czarny.

malowanie jajek na wielkanoc

malowanie jajek na wielkanoc

Malowanie jajek na Wielkanoc, czyli sposób na wydmuszki

Wydmuszki, czyli jajka, z których uprzednio usunięto białko i żółtko. Robi się to poprzez wykonanie otworów na skrajnych wierzchołkach jajka i wydmuchanie z niego zawartości. Należy pamiętać, że wydmuszki są bardzo delikatne i łatwo je zgnieść podczas malowania lub wydrapywania. Dlatego czynność tę najlepiej wykonywać bardzo uważnie ostrym narzędziem. Jest to sposób, którego szczególnie nie poleca się dzieciom ze względów bezpieczeństwa. Malowanie wydmuszek nie przysparza już tylu problemów, ponieważ nie wymaga użycia dużego nacisku na skorupkę jajka i jest bezpieczna dla najmłodszych. Do malowania najczęściej używa się kolorowych flamastrów, miękkich kredek lub farbek. Na wydmuszkach maluje się wzorki lub zwierzątka wielkanocne, czasami można spotkać również napisy, np. “Wesołego Alleluja”.

Wielkanocne malowanie jajek, czyli symbole, które warto namalować na jajkach

Mało kto z nas wie, że jajko symbolizuje zmartwychwstanie, jako początek i stworzenie, a malowanie wielkanocnych jajek to wyrażanie radości i nadejścia wiosny. Zatem jakie symbole można umieścić na jajkach? Kierując się tradycją i starożytną symboliką na naszych wydmuszkach możemy wydrapać kwiatki, które niegdyś oznaczały miłość do drugiego człowieka i były szczególnie często na nich umieszczane. Niektórzy malowali drzewa lub liście, ponieważ oznaczały one wieczną młodość i życie w zdrowiu. Zwierzęta, takie jak baranki, zajączki, czy kurczaczki były często malowane przez młode kobiety, które chciały zapewnić sobie płodność i dostatek, a kłosy gwarantowały dobre żniwa. Z wiekiem odeszło się od tradycyjnej symboliki, a miejsce zwierzątek czy kwiatków zastąpiono nowoczesnym wzornictwem i łatwiejszymi sposobami zdobienia. Obecnie wykorzystuje się m.in. gotowe barwniki, dostępne w sklepach lub wyklejanki foliowe, przyklejane pod wpływem wysokiej temperatury. Na szczęście w wielu domach tradycyjne malowanie jajek na Wielkanoc przetrwało do dziś.

Be the first to comment on "Jak malować jajka na Wielkanoc?"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*