Jak ozdobić jajka styropianowe na Wielkanoc?

ozdabianie jaj styropianowych na wielkanoc

Przed Wielkanocą większość domów lśni czystością. Pojawiają się w nich także dekoracje świąteczne, które tworzą piękny klimat w mieszkaniu. Jedną z takich dekoracji są styropianowe jajka. Jednak jak je ozdobić?

Decoupage

Jajka ozdobione za pomocą tej metody wyglądają naprawdę pięknie. Na wstępie trzeba zaznaczyć, że konieczne będzie zakupienie jajek styropianowych. W sklepach papierniczych można zakupić ich najróżniejsze rozmiary. W przypadku tej techniki, niezbędne będą także serwetki, najlepiej z motywem wielkanocnym. Czym tak naprawdę jest docoupage? Otóż jest to technika, która polega na ozdabianiu najróżniejszych powierzchni cienkim materiałem, najlepiej serwetkami jednorazowymi. Wykorzystuje się je głównie dlatego, że takie ściereczki bardzo często posiadają piękne wzory. Do tego będzie potrzebny także odpowiedni klej do decoupage. Na początek należy wybrać motyw, który ma znaleźć się na serwetce. Kolejnym krokiem będzie wycięcie grafiki i ułożenie go na jajku. Następnie za pomocą pędzla należy delikatnie rozprowadzić cienką warstwę kleju. Trzeba robić to delikatnie, aby nie uszkodzić cienkiej serwetki. Jeśli klej wyschnie, należy nałożyć na jajko warstwę lakieru, która utwardzi cały projekt.

Malowane jajka

Bardzo szybkim sposobem na ozdobienie jajek jest ich pomalowanie. Końcowy efekt zależy od wyobraźni. Jednak należy pamiętać o kilku kwestiach, które sprawią, że farba będzie długo utrzymywała się na jajku. Na początek powierzchnię jajka dobrze jest wygładzić, najlepiej papierem ściernym. Zaleca się także pomalować jajko odpowiednim gruntem do decoupage lub zwykłą białą farbą ścienną. Jajka można malować zarówno farbami akrylowymi, ale także innym rodzajem farb. Jak sprawić, żeby wyglądały jeszcze piękniej? Oczywiście można ozdobić je na przykład rysując na nich różne wzorki. Jednak zdecydowanie prostszym sposobem, który sprawi, że będą wyglądały oryginalnie jest ,,pokropienie” ich czarną farbą. Wystarczy zanurzyć pędzel w substancji i strzepać ją na jajka. Tym sposobem będą one wyglądały jak kolorowe jajka przepiórcze.

Zdobienie za pomocą cekinów

Kolejnym pomysłem na udekorowanie jajek wielkanocnych jest ozdabianie ich za pomocą cekinów czy tasiemek. Jednak jest to bardzo pracochłonna technika, która wymaga precyzji i dokładności. Koraliki czy cekiny można przyklejać do jajek za pomocą odpowiedniego kleju, jednak najlepszy efekt uzyska się wtedy, gdy każdy element będzie osobno przypięty do styropianu za pomocą szpilki. Podobnie sprawa wygląda z włóczką. Wystarczy wybrać sobie odpowiednie kolory i posmarować jajko klejem. Następnie owija się je dokładnie dookoła w taki sposób, aby całkowicie zakryć biały styropian. Taka dekoracja wygląda naprawdę świetnie i może posłużyć jako ozdoba na stole wielkanocnym.

ozdabiamy jaja styropianowe na wielkanoc

ozdabiamy jaja styropianowe na wielkanoc

Ozdabianie jaj styropianowych wbrew pozorom nie jest takie trudne. Wystarczy na początku obmyśleć sobie plan i stworzyć wizję końcową. Dodatkowo plusem jest fakt, że zarówno jajka styropianowe jak i materiały do dekoracji nie są drogie. Poświęcając odrobinę czasu można stworzyć naprawdę wyjątkowe ozdoby.

Be the first to comment on "Jak ozdobić jajka styropianowe na Wielkanoc?"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*