Jak ozdobić jajka wielkanocne?

jajka wielkanocne ozdabianie

Chyba każdy zgodzi się z faktem, że kolorowe jajka są jednym z najbardziej charakterystycznych symboli Świąt Wielkanocnych. Dekorowanie ich jest coroczną tradycja kultywowaną przez całe pokolenia. Zatem w jaki sposób wykonać najpiękniejsze pisanki wielkanocne?

Jak ozdobić jajka wielkanocne? – Metody dekorowania pisanek

Istnieją przeróżne sposoby na ozdabianie jajek wielkanocnych. Do najbardziej znanych należą metody z wykorzystaniem wosku, igły lub żyletki, lub po prostu malowanie flamastrami. Jak więc wykonać takie dekoracje? I z jakich alternatywnych sposobów warto skorzystać?

Jak ozdobić jajka wielkanocne woskiem?

Malowanie jajek woskiem daje efekt naprawdę zjawiskowo i bajecznie udekorowanych pisanek. Ten tradycyjny sposób doskonale nada się do urozmaicenia dekoracji koszyczka i wielkanocnego stołu. Do jego przygotowania potrzebujemy:

 • szpilki z główką
 • wosku pszczelego
 • jajka (najlepiej ugotowane na twardo)
 • barwnika, lub łupiny z cebuli

Wykonanie:

Na początku warto zabarwić skorupę naszej pisanki w wywarze z łupin cebuli lub w innym barwniku. Następnie roztapiamy wosk ma małym ogniu i zanurzamy nim główkę szpilki. Kolejno, krótkimi pociągnięciami wykonujemy dowolne wzorki na pisance. Zaletą tego sposobu jest fakt, że wosk dość szybko wysycha, dlatego nie musimy się obawiać o przypadkowe ścieranie dekoracji.

jajka wielkanocne ozdabiaie woskiem

jajka wielkanocne ozdabiaie woskiem

Jak ozdobić jajka wielkanocne wykorzystując styropianowe formy?

Styropianowe pisanki stanowią jedne z najbardziej urokliwych jajek na świątecznym stole. Co prawda, na ich wykonanie należy poświęcić nieco więcej czasu, jednak rezultat pracy jest naprawdę fantastyczny. Co jest potrzebne do przygotowania pisanek styropianowych?

 • cekiny
 • opakowanie szpilek
 • jajko styropianowe dowolnej wielkości
 • tasiemkę (ewentualnie)

Wykonanie:

Jajka styropianowe można ozdabiać różnymi technikami. Kombinacji jest bardzo dużo, jednak stosunkowo prostą metodą jest wykonanie pisanki z użyciem cekinów i tasiemki. Zaczynamy od przymocowania za pomocą szpilki jednego końca tasiemki, na samym czubku jajka. Następnie pionowo owijamy je materiałem i znów wbijamy igłę. Możemy zrobić drugi pasek, krzyżując kolejną tasiemkę na czubku jajka. Następnie nawlekamy malutkie otwory cekinów na szpilki i wbijamy je w białą, styropianową powierzchnię oraz krawędzie tasiemki.

Jak ozdobić jajka decoupage? – Malowanie pisanek z użyciem serwetki

To również jedna z bardziej zawansowanych i czasochłonnych metod dekorowanie pisanek. Jednak warto dołożyć trochę starań i precyzji do jej wykonania, ponieważ w efekcie otrzymamy przepiękne, prawdziwie kunsztowne jajka wielkanocne. Z powodzeniem można je wykorzystać do przyrządzenia świątecznego stroiku lub dekoracji stołu. Do przygotowania  będziemy potrzebować:

 • jajko styropianowe (o wysokości 10 cm)
 • papier ścierny
 • farby akrylowe: biała i dowolnego koloru
 • serwetka papierowa z rysunkami
 • pędzelek
 • woda w kubeczku
 • klej wikol lub klej wodny do decoupage

Wykonanie:

Przygotowanie rozpoczynamy od wygładzenia całej powierzchni jajka za pomocą papieru ściernego. Pisankę smarujemy białą farbą akrylową i pozostawiamy do wyschnięcia. Dzięki temu powierzchnia będzie jednolita i gładka, co ułatwi nam dalszą pracę. Następnie przechodzimy do wycinania lub odrywania rysunków z serwetki. Tak przygotowane fragmenty przyklejamy w dowolny sposób, lekko rozwodnionym klejem wikolowym. Do jego rozprowadzenia warto użyć pędzelka syntetycznego. Na koniec jeszcze raz smarujemy całą powierzchnię jajka wikolem. Następnie ponownie pozostawiamy pisankę do wyschnięcia. W ostatnim etapie malujemy dowolne wzorki farbą akrylową na pozostałej powierzchni. Ostateczny efekt jest naprawdę bajeczny i niezwykle artystyczny!

Oprócz tego możemy również wykorzystać nieco bardziej powszechne metody ozdabiania jajek wielkanocnych. Wydrapywanie pisanek za pomocą igły lub żyletki również daje wspaniałe efekty, jest jednak bardzo trudnym procesem, wymagającym większych zdolności manualnych. Dlatego dla początkujących najlepiej sprawdzą się powyższe sposoby, które również zapewniają wspaniałe rezultaty!

 

Be the first to comment on "Jak ozdobić jajka wielkanocne?"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*