Jak ozdobić kominek na święta

ozdabiamy kominek na święta

Sezon świąteczny zbliża się wielkimi krokami i prawdopodobnie nie wiesz, jak udekorować swój kominek. Zaleca się, aby nie używać tych samych bałwanów sprzed 5 lat, tych samych wyblakłych skarpetek i wianków, które praktycznie nie mają już liści.

Zacznij od podstaw. Pomalowanie kominka w taki sposób, aby harmonizował z tonacją pomieszczenia, jest sprawą nadrzędną. Oczywiście pod warunkiem, że jest wykonany z materiału nadającego się do malowania, takiego jak plastik czy beton. Jeśli masz drewniany kominek, najlepszym sposobem na rozpoczęcie dekoracji świątecznej jest nałożenie nowej powłoki lakieru. Błyszczący lakier, który jeszcze bardziej odbija wydobywające się z niego płomienie, będzie idealny jako baza do świątecznych dekoracji.

W przypadku kominka kamiennego z oczywistych względów pominiemy jego malowanie. Jednak sadza, kurz i brud mogą spowodować, że kamień straci swój blask lub ulegnie zmianie. Wyczyść kamień dużą ilością wody i szczotką o sztywnym włosiu, aby usunąć warstwę brudu.

Kombinacje kolorów pomagające w ozdobieniu kominka w okresie Bożego Narodzenia

Jednym z najważniejszych i podstawowych elementów każdego wystroju jest paleta barw. Oczywiście, dekoracje świąteczne kominka nie są wyjątkiem.

Tradycyjna czerwień i zieleń

Jeśli nowoczesne trendy kolorystyczne nie są Ci bliskie, tradycja powinna królować w Twoim wystroju. Czerwony i zielony to świąteczne połączenie, które nigdy nie wyjdzie z mody i zawsze będzie wyglądać dobrze. Oczywiście należy wiedzieć, jak łączyć je z innymi kolorami, aby paleta była kompletna.

Biały jest neutralnym kolorem, ale prawie zawsze jest tradycyjnym i podstawowym kolorem w każdej świątecznej dekoracji. Symbolizuje on czystość zimowego śniegu, który powinien spaść w Wigilię. Jeśli chcesz dodać dramatyzmu i blasku, złoto może być doskonałym wyborem.

Niebieski i srebrny

Ciemnoniebieski, wraz z akcentami srebra, da w efekcie dość poważną, stonowaną i elegancką kombinację. Na przykład można wykorzystać urocze, duże, granatowe skarpetki. Będą one centralnym punktem wystroju i będą się wyróżniać najbardziej. Dodatkowym uzupełnieniem mogą być niebieskie meble. Na górze, tuż przy kominku, kilka chromowanych świeczników, wraz z szarymi lub srebrnymi ozdobami świątecznymi, uwydatni drugorzędny ton.

Brązowy i biały

Mimo że głównym kolorem będzie brąz, zaleca się, aby rama kominka była biała. Duże ozdoby, takie jak renifery, gwiazdy, lampy mogą być dodane na górze kominka, aby wzmocnić ten kolor nad białym. Zielona girlanda na brzegu kominka, wraz z naturalnym drzewem po jednej stronie, nada naturalny charakter, który chcesz osiągnąć za pomocą tej palety.

dekorujemy kominek na święta

dekorujemy kominek na święta

4 pomysły na ozdobienie kominka na Święta

Zdobienie kominka bałwanami

Bałwany to świąteczny klasyk, który przywołuje wspomnienia dzieci bawiących się w śniegu. Możesz kupić je w różnych rozmiarach i umieścić w stylu rosyjskich Matrioszek lub umieścić je w różnych kolorach, aby dopasować je do innych elementów w pokoju. Jeśli jesteś majsterkowiczem, możesz stworzyć własne bałwany z różnych materiałów. Może to być projekt, w który zaangażują się najmłodsi domownicy i każdy z nich stworzy bałwana w swoim własnym stylu.

Zdobienie kominka wiankami

Kolejnym świątecznym klasykiem są wianki, często wykonane z naturalnych zielonych materiałów, choć dostępne są w każdym kolorze. Wianki pochodzą z dawnego niemieckiego chrześcijaństwa jako symbol nadziei i przyjście Jezusa Chrystusa na świat. Wianki można połączyć z kolorowymi światełkami, bombkami choinkowymi lub świeżymi szyszkami i umieścić wokół kominka. W ten sposób uzyskasz tradycyjny i przytulny efekt udekorowanego świątecznego kominka.

Zdobienie kominka szyszkami sosnowymi

Wśród tradycyjnych elementów dekoracji świątecznych, jednym z najbardziej znaczących są świeże szyszki sosnowe. Te naturalne elementy symbolizują wspólnotę rodzinną, nadzieję i nieśmiertelność. Kominek można udekorować, robiąc wieniec z naturalnych szyszek sosnowych lub układając je jak gwiazdy. Szyszki sosnowe różnej wielkości można również umieścić w koszach z naturalnego włókna i drewnianych skrzynkach, aby nadać im bardzo naturalny i wiejski charakter.

Zdobienie kominka przy użyciu gwiazd

Gwiazdy mają wielkie znaczenie symboliczne w okresie Bożego Narodzenia, ponieważ światło gwiazdy betlejemskiej wskazywało drogę do Jezusa. Aby pięknie udekorować świąteczny kominek, można użyć gwiazdek w różnych kolorach i rozmiarach. Można je powiesić lub umieścić jako ozdoby nad kominkiem. Zrobienie gwiazd z kartonu lub papieru może być inny rodzinnym bożenarodzeniowym projektem. Każdy członek rodziny może zrobić swoją własną gwiazdę z imieniem na niej  i powiesić gwiazdę na kominku.

Be the first to comment on "Jak ozdobić kominek na święta"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*