Jak ubrać choinkę

ubieranie choinki

Święta Bożego Narodzenia to nie tylko przeżycie natury duchowej, ale też okazja do spędzenia czasu w gronie najbliższych. Od pokoleń kultywowane są tradycje i zwyczaje świąteczne, które tworzą ten niezwykły klimat. Ciężko sobie wyobrazić święta bez choinki… To ona często jest podziwiana przez gości, to jej zapach wprawia w świąteczny nastrój i to właśnie pod nią pojawiają się prezenty. Co roku większość z nas zmienia stylizację choinki w zależności od trendów czy własnych upodobań. Czym zainspirować się w tym roku?

Tradycja ubierania choinki

Wszyscy, którzy obchodzą święta ubierają swoje choinki. Aczkolwiek nie wszyscy wiedzą, co symbolizuje świąteczne drzewko.

Otóż, tradycja ubierania choinki sięga XVI wieku, a upowszechniła się w Europie w XIX wieku. W wielu kręgach kulturowych uznaje się, że drzewo iglaste jest symbolem życia i odradzania się. Również ozdoby choinkowe mają swoje szczególne znaczenie:

  • jabłka – nawiązują do sytuacji z biblijnego raju, gdzie Ewa skusiła do zjedzenia jabłka Adama,
  • gwiazda – odnosi się do gwiazdy betlejemskiej wskazującej drogę do żłobka,
  • papierowe łańcuchy – odzwierciedlają zniewolenie grzechem,
  • oświetlenie choinkowe – jest utożsamiane z narodzinami Chrystusa, który przyszedł na świat, jako „światło na oświecenie pogan”.

Wraz z postępem cywilizacyjnym sposobów na ubranie bożonarodzeniowego drzewka przybywa. Możliwości są w zasadzie nieskończone, o co zadbali producenci świątecznych dekoracji. Jeśli nie masz pomysłu na dekorację w tym roku, może posłuży Ci któreś z zaproponowanych poniżej rozwiązań.

Jak ubrać choinkę w stylu vintage?

Styl vintage cechuje ponadczasowość, która idealnie wkomponuje się w nawet najbardziej nowoczesnym wnętrzu nadając mu osobliwego charakteru. Zazwyczaj bombki vintage wykonane są ze szkła i bogate w ręczne zdobienia z lakierów, brokatów i szklanych kamyków, które olśniewają swoim pięknem na choince. Motywem przewodnim na nich są sceny zimowych pejzaży, barwne szyszki, biesiadujące wspólnie rodziny, twarze „babek”.

Na pewno znalezienie unikatowych, starodawnych bombek będzie trudne, bo mało kto chce się takiego arcydzieła pozbyć. Jeśli już tak się dzieje, wiąże się to zazwyczaj ze sporym wydatkiem.  Niemniej jeśli nie masz u siebie w domu takich świątecznych dekoracji można próbować je znaleźć np. na targach staroci, aukcjach internetowych, portalach z rzeczami używanymi. Są również możliwości kupienia ręcznie zdobionych i malowanych bombek w sklepach internetowych, które co prawda często są nowe, ale nawiązujące do stylu vintage.

Tylko od Ciebie zależy ile trudu chcesz włożyć w znalezienie tych idealnych na Twoją choinkę.

ubieramy choinkę

ubieramy choinkę

Jak ubrać choinkę w stylu skandynawskim?

Styl skandynawski jest dosyć surowy, ale elegancki w swej prostocie. Ubierając choinkę powinniśmy wybierać przede wszystkim jasne ozdoby i oświetlenie. Mogą być to odcienie bieli, szarości lub pasteli. Często można odnaleźć także drewniane dodatki, jak np. sanie, zwierzęta, postaci, szyszki.

Wybór bombek nie powinien stanowić problemu. Najlepiej postawić na szklaną przeplatankę bombek matowych z błyszczącymi w harmonijnej kolorystyce. Dodatkową rozrywką dla Ciebie i bliskich może okazać się wspólne robienie origami, które doskonale zgrywa się z surowym skandynawskim stylem bogatym w papierowe ozdoby.

Jeśli cenisz sobie minimalizm i prostotę przy jednoczesnym zachowaniu klasycznej elegancji może okazać się to dla Ciebie świetne rozwiązanie.

Jak ubrać choinkę w stylu rustykalnym?

Styl rustykalny nawiązuje do wsi i wielowiekowej tradycji. Kojarzy się z ludowością i bliskością natury.

Podstawowe znaczenie w ubraniu choinki w rustykalnym stylu mogą mieć motywy roślinne, koronkowe dekoracje, ręcznie wykonane ozdoby, drewniane dodatki i „owoce natury” – ususzone plastry pomarańczy, pachnące jabłka. Jeśli kupujesz choinkę w donicy znakomicie sprawdzi się wiklinowe wykończenie.

Wybierając ozdoby i oświetlenie warto pamiętać, że kolory, jakie charakteryzują ten styl to: odcienie zieleni, bieli, błękitu, wszelkie pastele, unika się kolorów agresywnych, jak np. ostra czerwień.

Zdecydowanie polecany dla osób, które kochają naturę i oryginalność.

Jak ubrać choinkę w stylu nowoczesnym?

Styl nowoczesny jest daleki od przepychu, charakteryzuje go minimalizm, uniwersalizm, prostota i estetyka.

Ubierając choinkę w tym stylu musisz zapomnieć o różnokolorowych bombkach, lampeczkach, łańcuchach i koronkach. Na choince nie powinny znaleźć się także cukierki i pierniczki. Styl nowoczesny cechuje się określonym porządkiem.

Niektórzy uważają, że na takiej choince powinny znaleźć się wyłącznie białe lampki. Jeśli jednak według Ciebie to za mało możesz ozdobić ją bombkami najlepiej w jednym surowym odcieniu: białym, srebrnym, szarym.

W tym stylu chodzi przede wszystkim o ekspozycję samego drzewa bożonarodzeniowego, które jest piękne samo w sobie.

Styl nowoczesny sprawdzi się we wnętrzach urządzonych w podobnym stylu.

Ubieranie choinki to ważny element tradycji świątecznej, aczkolwiek pamiętaj, że nie musisz podążać za modą i trendami. Sam zdecyduj, co podoba Ci się najlepiej i ciesz się magią świąt.

Be the first to comment on "Jak ubrać choinkę"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*