Jak udekorować stół na Boże Narodzenie?

dekoracje stołu na bożenarodzenie

Dekoracja stołu na Boże Narodzenie to dla wielu osób nie lada wyzwanie, ponieważ to właśnie na stole spożywane są potrawy wigilijne oraz spędzana jest większość wolnego czasu. Dlatego warto zadbać o szczegóły, które wprowadzą świąteczną atmosferę. W taki sposób udekorować stół, aby pokreślić magię świąt?

Handmade z Polski

Handmade z Polski

Świąteczne nakrycie stołu – jakie wybrać? Nakrycie stołu pełni kluczową rolę, aby podkreślić świąteczny nastrój. Do celu warto wykorzystać obrus z motywami Świąt Bożego Narodzenia. Obecnie na rynku istnieją obrusy nieplamiące się, z których łatwo można usunąć rozlane napoje lub płynne potrawy. Takie obrusy są najczęściej wykonane z trwałego materiału, dzięki czemu raz zakupiony produkt może służyć przez wiele lat. Funkcją świątecznego obrusu jest także ochrona blatu przed uszkodzeniem, np. zarysowaniami. Kolejnym elementem na stole są świąteczne serwetki, które warto rozmieścić odpowiednio do liczby wszystkich osób, które zasiądą przy stole. Dobrym rozwiązaniem jest też umieszczenie zapasowych serwetek oraz w kolorze kontrastującym do barwy obrusu, np. biel – czerwień. Odpowiednio dobrane barwy dekoracji stołu mogą nawiązywać do:

  • zimy – symbolem tej pory roku jest biel, którą można delikatnie przeplatać z błękitem oraz złotym kolorem.
  • tradycyjne barwy Bożego Narodzenia – najczęściej podczas tych świąt dominuje: czerwień, zieleń oraz złoto.
  • kolory, które kojarzą się ze stajenką – należą do nich: brąz w różnych odcieniach oraz słomkowe kolory nawiązujące do siana.

Warto pamiętać, że kolorystyka świątecznego stołu powinna być spójna z wystrojem całego domu. To pozwoli stworzyć miłą atmosferę i wpłynie na pozytywny nastrój domowników i gości.

stół bożonarodzeniowy inspiracje

Stół bożonarodzeniowy – inspiracje

Elementy świetlne o ciepłej barwie

Jednym ze świątecznych niezbędników na stole jest płonąca świeca, która tworzy ciepły i przyjemny klimat. W przypadku dużego stołu, warto umieścić na nim 2 – 3 płonące świece, podczas wieczerzy wigilijnej. Nie wolno jednak przesadzać z ich ilością, aby stół nie zaczął przypominać świecznika. Osoby, które obawiają się zalania obrusu woskiem, mogą zastosować sztuczne świece na baterie. Wyglądają one niemalże identycznie jak woskowe i emitują światło o takiej samej intensywności. Ciekawy efekt można uzyskać stosując niewielkie lampy ledowe, które mogą być zapalone przez całą noc, bez obawy o ryzyko pożaru.

Świąteczne stroiki – jak powinny wyglądać?

Świąteczne stroiki to elementy, które można rozmieścić w różnych częściach domu – w tym również na świątecznym stole. Warto wkomponować w nich: bombki, gwiazdki, brokat, szyszki, a także girlandy. Stroiki można zrobić własnoręcznie, wykorzystując do tego celu gałązki drzew iglastych, np. świerka pospolitego lub jodły. Im gęstsze igły, tym stroik efektowniej się prezentuje. Ponadto takie stroiki emitują przyjemny zapach, który jeszcze bardziej podkreśla świąteczną atmosferę. Jednak na stole warto umieścić tego typu ozdoby o rozmiarach, które nie będą zajmować zbyt dużo miejsca przeznaczonego na potrawy. Trzeba pamiętać, że zieleń (w tym naturalna) działa uspokajająco i jednocześnie jest barwą wywołująca pozytywne emocje.

Wiele osób zastanawia się, jak udekorować świąteczny stół na Boże Narodzenie. Obecnie można zakupić ogromną ilość ozdób, jednak warto zachować umiar, aby nie zaburzyć estetyki oraz zostawić odpowiednią ilość miejsca na posiłki. Niektóre osoby lubią jaskrawe i wyraziste kolory, podczas gdy inne wybierają barwy stonowane. Jednak należy kierować się zasadą, aby ozdoby świąteczne budziły pozytywne skojarzenia, wśród wszystkich domowników.

Jeżeli szukać wyjątkowych dekoracji świątecznych koniecznie odwiedź stronę – https://malafabryczka.pl/kategoria/dekoracje-na-boze-narodzenie/525

Be the first to comment on "Jak udekorować stół na Boże Narodzenie?"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*