Jak zrobić palmę wielkanocną?

wykonanie palmy wielkanocnej

Palma wielkanocna jest bardzo ważnym symbolem świąt Wielkanocy. To właśnie ją święci się w kościołach podczas Niedzieli Palmowej, po czym stanowi ona dekorację domu na święta. Palme wielkanocną można zakupić gotową albo też wykonać samodzielnie.

Palma wielkanocna- symbolika

Palma wielkanocna jest pięknym symbolem Zmartwychwstania Pańskiego, to nią został powitany Jezus Chrystus w Jerozolimie. Kiedyś do przygotowania palmy używało się gałązek wierzby, a także gałązek malin oraz porzeczek. Gałązki ścinało się wówczas w Środę Popielcową po czym, trzymano w naczyniu z wodą, aby puściły pąki. Następnie ozdabiano je liśćmi bukszpanu, barwinku oraz cisu. Współczesne palmy przygotowywane są w inny sposób i ozdabiane są wieloma rodzajami elementów.

W jaki sposób zrobić palmę wielkanocną?

Palmę wielkanocną warto zrobić razem z całą rodziną, aby poczuć klimat świąt i spędzić miło czas z bliskimi. Dobrze jest wykorzystać do jej udekorowania, własnoręcznie przygotowane ozdoby. Co więcej, samodzielnie przygotowana palma da wiele satysfakcji, będzie niepowtarzalna i oryginalna.

Do przygotowania palmy wielkanocnej będziesz potrzebować:

  • suszone trawy oraz zboża
  • gałązkę bazi
  • gałązkę bukszpanu
  • mocną nić
  • kokardkę
  • nożyczki
  • farby np. do jajek wielkanocnych
palma wielkanocna wykonanie

palma wielkanocna wykonanie

Etapy przygotowania palmy wielkanocnej

1 Najpierw wybierz parę ładnych gałązek bazi i traw, będą one stanowić bazę całej konstrukcji. Stelaż powinien mieć długość ok. 50 cm i musi zostać dobrze związany nitką.

2. Następnie ok. 11 cm poniżej czubka, zamocuj przycięte wcześniej dosyć krótko miękkie trawy. Je także zwiąż dobrze nitką.

3. Pod zamocowanymi trawami umieść bukszpan, robiąc to pojedynczo. Wszystkie gałązki okręć jeszcze raz, pamiętaj, że cała konstrukcja musi pozostać stabilna.

4. Tak samo postępuj z następnymi warstwami roślin. Układaj je coraz niżej, mieszaj ze sobą kolory traw, aby stworzyć swoją unikalną palmę. Łodyżki owić dobrze nitką, palma powinna być wygodna w trzymaniu.

5. Następnie do przygotowanej już palmy dołącz dekoracje w postaci kokardki, to ciekawy dodatek, który urozmaici jej wygląd. Oprócz tego, możesz także ozdobić swoją palmę kwiatami w różnych kolorach, zrobionymi z krepiny.

Jak zrobić palmę wielkanocną z bibuły?

Do przygotowania tak zwanej palmy kurpiowskiej potrzebujesz patyka, o długości najlepiej około 30 cm, drutu, nici, bukszpanu, kleju, bibuł i kolorowych kartek papieru.

Najpierw zamocuj bukszpan na końcu patyka, wykorzystaj do tego nić albo drut. Po czym wytnij z papieru prostokąty i zwiń je w dzwoneczki. Wybierz kolory dowolne, dzwoneczków musi być ok. 20. Przyklej je do palmy klejem, a dół ozdób wstążeczką i owiń bibułą.

Jak zrobić palmę wielkanocną z liści sagowca?

Ciekawą propozycją na przygotowanie tego symbolu Wielkanocy, jest użycie do tego liści sagowca. Liście tej rośliny przypominają swoim wyglądem liście palmowe. Zrobienie palmy z liści sagowca nie jest zbytnio skomplikowane. Do wykonania palmy wystarczy jeden liść, jego dolną część owiń rafią. Aby palma była bardziej efektowna, dodaj do niej wstążkę i parę kwiatów. Główną ozdobą takiej palmy jest właśnie liść sagowca, z tego względu powinna być widoczna jak największa jej część. Do dekoracji palmy możesz wybrać kwiaty żonkila i do tego połyskliwą niebieską wstążeczkę. Palma wielkanocna z liścia sagowca jest niepowtarzalną i nowoczesną alternatywą dla klasycznej palmy z wierzby.

Palma wielkanocna- jak powinna wyglądać?

Symbol świąt wielkanocnych musi przede wszystkim przypominać wiosnę i być cudownie kolorowym. Stelażem dla palmy może stać się zwykły kijek. Dekoracją palmy mogą być nie tylko gałązki z rozwiniętymi kotkami, ale również wiele innych elementów. Warto sięgnąć po bukszpan, wrzosy, krokusy, żonkilem iglaki, gałązki malin i porzeczek. Pięknymi ozdobami są także kłosy i trawy pomalowane farbami na różne kolory oraz cudowne suszone kwiaty. Pamiętaj, że do zrobienia palmy wielkanocnej nigdy nie stosuje się gałązek topoli, gdyż to właśnie na niej powiesił się Judasz. Palma może być także ozdobiona wstążkami, kolorowymi tasiemkami, krepą oraz bibułą, panuje więc tutaj duża dowolność.

Be the first to comment on "Jak zrobić palmę wielkanocną?"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*