Jak zrobić stroik wielkanocny na cmentarz?

stroik wielkanocny na cmentarz

Pamięć o zmarłych jest wyjątkowo ważnym elementem polskiej kultury. Przejawia się ona nie tylko regularnie zapalanymi zniczami, ale też przyozdabianiem grobu. I wiele osób decyduje się na mogiłach swoich przodków zostawiać wiązanki nawiązujące tematycznie do najbliższego istotnego święta.

Przed Bożym Narodzeniem zobaczymy więc na grobach stroiki lekko inspirowane choinką. W marcu i kwietniu z kolei tradycyjnie stawia się ozdoby żywe, zielone, przypominającej o budzącej się wiośnie. Dzisiaj postaramy się wytłumaczyć, jak zrobić stroik wielkanocny na cmentarz.

Podstawa konstrukcji

Aby wykonać stroik wielkanocny na cmentarz, potrzebujemy przede wszystkim miski wypełnionej gąbką florystyczną. To właśnie w niej umieścimy wszystkie pozostałe elementy. Należy pamiętać, aby naczynie zalać wodą. W ten sposób zrealizujemy dwa cele na raz. Po pierwsze dociążymy nasz stroik, a po drugie zapewnimy wilgoć roślinom.

Kolejny etap to wetknięcie gałązek iglastych. Mocujemy je po obrzeżu miski, a następnie wypełniamy także środek gąbki florystycznej. W ten sposób powstaje swojego rodzaju baza, którą będziemy przyozdabiać.

I teraz stajemy przed bardzo ważnym pytaniem. Skorzystać z żywych czy też sztucznych kwiatów?

Te pierwsze reprezentują jakość, której nie da się podrobić. Są delikatne, idealne i od razu przykuwają oko. Niestety również dosyć szybko więdną, a dobrze by było, aby nasz stroik wielkanocny przetrwał przynajmniej tydzień.

Jeśli wybierzemy żywe kwiaty, możemy sięgnąć po żonkile czy hiacynty. Sprawdzi się też bukszpan.

Jeśli natomiast tworzymy stroik ze sztucznych roślin, cóż nie ma co zastanawiać się nad gatunkami. Bierzmy te, które są barwne zielone i wyglądają soczyście.

Dobrym rozwiązaniem jest też dodanie do stroiku gałązek z baziami albo rzeżuchy. Są one naturalne, ale jednocześnie stosunkowo dobrze znoszą upływ czasu.

stroik wielkancny na cmentarz pomysły

stroik wielkancny na cmentarz pomysły

Jak zrobić stroik wielkanocny na cmentarz? – elementy dodatkowe

Jak zrobić stroik wielkanocny na cmentarz? Oczywiście nieodzownie trzeba go przyozdobić akcesoriami kojarzonymi z tym świętem.

Bo bez nich otrzymamy co najwyżej stroik wiosenny.

I tutaj mamy bardzo szeroki wybór opcji. Wiele osób mocuje na gałązkach gotowe, żółte kurczaki. Wraz ze wzrostem popularności kultury amerykańskiej coraz bardziej modny staje się także motyw zajęcy.

Jeśli jednak chcemy, aby wiązanka nabrała prawdziwie wielkanocnego klimatu, nie powinno na niej zabraknąć pisanek. I tutaj ponownie możemy postąpić na dwa sposoby.

Przed Wielkanocą sklepy wręcz pękają od gotowych, sztucznych ozdób. Możemy wiec kupić jajka z plastiku we właściwie wszystkich rozmiarach i rozmieścić je na stroiku. Zaletą tego rozwiązania jest fakt, że już posiadają one tasiemki do wiązania bądź inne elementy mocujące.

Najładniej jednak będą wyglądały ręcznie zrobione wydmuszki. Możemy je stworzyć w jednym z popularnych w Polsce stylów. Na naszym stroiku mogą zagościć więc kraszanki albo jaja wielobarwne. Mniej ambitni mogą też sięgnąć po skorupki barwione na jeden kolor w farbach spożywczych.

Oczywiście do tego typu ozdób będziemy musieli dodać własnoręcznie zrobione wykałaczki lub sznurki.

Be the first to comment on "Jak zrobić stroik wielkanocny na cmentarz?"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*