Jak zrobić wianek wielkanocny na drzwi?

wielkanocny wianekk na drzwi

Wielkanocny wianek, który będzie można zawiesić na drzwiach do swojego mieszkania, to jedna z najpopularniejszych, świątecznych dekoracji, które często samodzielnie przygotowujemy we własnym domu. Jest to taka ozdoba, w przypadku której będziemy mogli kupić wiele gotowych półproduktów, które ułatwią wykonanie wianka nawet amatorowi, ale też każdy z elementów tej dekoracji możemy zrobić samodzielnie z tego, co akurat znajdziemy w naszym ogrodzie czy w domu. Wszystko zależy więc od naszej kreatywności oraz od tego, jak wiele czasu chcemy poświęcić na to zadanie.

Wiklinowa baza do każdego wianka wielkanocnego

Jednym z popularniejszych materiałów, jaki służy do przygotowania wianka wielkanocnego jest wiklina, a więc na przykład specjalnie przygotowane gałązki wierzbowe. Taką bazę możemy kupić już gotową w dowolnym rozmiarze, w sklepach znajdziemy też bazy do wianków w różnych kolorach, na przykład w klasycznej bieli, które bardzo często powstają też z rattanu. Wianek możemy jednak z powodzeniem wypleść też samodzielnie. Zerwane gałązki wierzbowe dość łatwo dają się formować w okrąg o pożądanej średnicy, jeśli jednak będziemy chcieli wykorzystać gałązki suche i bardziej zdrewniałe, pomocne może być ich wcześniejsze wymoczenie w wodzie, ale stały się bardziej plastyczne. Aby uzyskać gruby wianek trzeba będzie zapleść co najmniej kilka- kilkanaście okręgów razem. Tak przygotowany wianek również można pokryć farbą- idealna do tego celu jest farba akrylowa. Końcówki gałązek dobrze jest zabezpieczyć klejem lub związać ze sobą niemalże niezauważalną dla oka, przezroczystą żyłką.

wielkanoc wianek na drzwi

wielkanoc wianek na drzwi

Elegancka kokarda zawsze pięknie zdobi wianek wielkanocny na drzwi

Najczęściej taką kokardę wykonuje się w górnej części wianka na samym środku. Do wykonania kokardy można użyć różnych materiałów- najpopularniejszym jest wstążka, z której kokardę można wcześniej uszyć, a następnie przykleić lub przywiązać na szczycie wianka. Bardzo elegancko prezentują się wstążki z satynowym połyskiem, a kolorystyka takiej wstążki w dużej mierze określi nam już charakter całego wianka. Alternatywą dla wstążek materiałowych są wstążki wykorzystywane we florystyce do układania kwiatów, pamiętajmy jednak, aby były dość grube i dobrze opierały się wilgoci.

Dodajemy dekoracje do wianka wielkanocnego

Płaskie dekoracje, które będą dość dobrze przylegać do powierzchni wianka możemy po prostu przykleić do niego z wykorzystaniem na przykład kleju na gorąco. Jeśli jednak mamy dekoracje, które są przestrzenne i nie chcą się dobrze trzymać, najlepszym sposobem jest przyklejenie do nich cienkiego drucika, a następnie włożenie ich z drucikiem i zagięcie go wokół wianka. A jakiego typu mogą to być dekoracje? Tak naprawdę może to być wszystko, co tylko przyjdzie nam do głowy: wydmuszki, które wcześniej pięknie udekorujemy, sztuczne kwiaty (najlepiej te wiosenne, które kojarzą się nam ze świętami, a więc żonkile lub krokusy), dekoracje w postaci kurczaków czy też zajączków, a także wzorzyste pióra. Pamiętajmy tylko o tym, że im bogatszy będzie wianek tym będzie też cięższy, a więc konieczne będzie jego solidne zamocowanie do drzwi.

W jaki sposób zagęścić wianek wielkanocny?

Jeśli pomimo zastosowanych dekoracji nadal wydaje się nam, że w naszym wianku czegoś brakuje, możemy spróbować go zagęścić wykorzystując kilka sprawdzonych patentów. W tym celu możemy użyć specjalnej wstążki z rafii i stworzyć z niej nieregularne, lekko postrzępione nitki dodatkowo oplatające wianek, co doda mu bardziej rustykalnego charakteru i sprawi, że będzie pełniejszy. Wianek można też zagęścić poprzez użycie naturalnych dekoracji z ogrodu, trawy, liści czy innych gałązek o charakterze dekoracyjnym. Tutaj doskonale sprawdzą się rośliny od zawsze wykorzystywane na Wielkanoc- gałązki mirtu oraz bukszpanu. Możemy zamocować je za pomocą cienkiego drucika florystycznego lub też możemy spróbować powbijać je do wianka. Kiedy ostatnie przygotowania dobiegną końca- będziemy mogli cieszyć się piękną, a co najważniejsze oryginalną ozdobą na drzwi.

Be the first to comment on "Jak zrobić wianek wielkanocny na drzwi?"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*