Jak zrobić wianek wielkanocny?

wianek wielkanocny wykonanie

Dekorowanie domu to jedna z bardziej przyjemnych przedświątecznych czynności. Ozdabiamy dom nie tylko w środku, ale i na zewnątrz. Wielkanocne dekoracje to, oprócz motywów religijnych, zajączki, kurczaki, pisanki czy wianki i stroiki. Bogata oferta sklepowa tego typu artykułów pozwala stworzyć wystrój domu w dowolnej, wybranej przez siebie stylistyce. Wianki wielkanocne w pastelowych kolorach, figurki zajączków i baranków czy tradycyjne stroiki. Materiały do dekoracji można znaleźć nie tylko w sklepach czy hurtowniach, ale i w kwiaciarniach. Oryginalne kompozycje florystyczne wprowadzą pozytywną energię do domu. Nie tylko fantazyjne połączenia nadadzą klimatu, proste formy również się sprawdzą. Bukiet bazi w wazonie lub ozdobione wielkanocnymi zawieszkami gałązki brzozy to doskonałe pomysły.

Kreatywną opcją jest samodzielne stworzenie dekoracji wielkanocnych. Ciekawy wzór na pisankach, własnoręcznie skomponowane bukiety czy wianki. Sposobów na wykazanie się pomysłowością jest wiele – potrzeba tylko trochę wolnego czasu, chęci i można zabierać się do pracy.

Wianek wielkanocny, idealna ozdoba dla Twojego domu

Wianek wielkanocny to jedna z ciekawszych dekoracji wielkanocnych. Można powiesić go na drzwiach zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz domu. Doskonale będzie prezentował się na ścianie, powieszony na balustradzie schodów czy jako element dekoracyjny na kominku. Może pełnić funkcję stroika z powkładanymi do środka świeczkami i figurkami, np. zająca lub kurczaka. Taka dekoracja sprawdzi się m.in. na komodzie w salonie lub konsoli w przedpokoju. Ponadto wieniec wielkanocny jest ciekawym rozwiązaniem jako ozdoba wielkanocnego stołu. Jego kolorystyka może tworzyć spójną całość z serwetkami, obrusem oraz dopasować się do sztućców i koloru zastawy.

Materiały, z których będzie wykonany wianek, również mogą nawiązywać do pozostałych dekoracji zdobiących wielkanocny stół. Jeżeli wieniec będzie wykonany z kolorowych pisanek, można je także losowo porozkładać między talerzami i półmiskami. Wybierając wianek z kwiatów, z części z nich można stworzyć dekoracje zdobiące serwetki. Rozwiązań jest naprawdę wiele, a dzięki kreatywnemu myśleniu możemy stworzyć niepowtarzalną atmosferę w domu. Takie małe detale mają na nią wielki wpływ i stanowią miły akcent zarówno dla domowników, jak i dla gości.

Jak zrobić wianek wielkanocny?

Samodzielne wykonanie wianka wielkanocnego nie jest trudne. Gotowe podstawy można kupić w centrach ogrodniczych, a także w sklepach internetowych i supermarketach (zwłaszcza w okresie przedświątecznym). Wiklinowe, brzozowe, wykonane z bukszpanu – wybór jest naprawdę duży. Podstawę można także stworzyć samodzielnie, w tym celu potrzebujemy drucików, gałązek lub gotowych elementów, np. plastikowych pisanek.

Kiedy mamy już podstawę, bardzo ważne jest stworzenie ogólnej koncepcji, czyli tego, jak ma wyglądać wianek. Oczywiście plan może się zmieniać w trakcie realizacji, ponieważ nasz pomysł w rzeczywistości może nie wyglądać tak dobrze jak w naszej wyobraźni, albo robiąc wianek przyjdzie nam do głowy lepsze rozwiązanie. Warto jednak mieć wizję tego, jaki ma być efekt końcowy.

Ponadto do wykonania wianka potrzebny będzie klej na gorąco, nożyczki i oczywiście ozdoby, którymi dekorować będziemy podstawę. Jeżeli wianek ma zostać umieszczony na ścianie lub drzwiach, dobrze jest zaplanować zawieszkę lub haczyk.

Na przygotowanej podstawie układamy dowolną kompozycję. Kwiaty, wydmuszki, pisanki – wszystko wedle naszego pomysłu. Klejem na gorąco przymocowujemy wybrane elementy. Po skończonej pracy wystarczy odczekać, żeby poszczególne części wianka dobrze się ze sobą związały i nasz wianek jest gotowy.

wianek wielkanocny inspiracje

wianek wielkanocny inspiracje

Niepowtarzalna dekoracja

Tworząc wianek należy dopasować go do ogólnej stylistyki domu. Wiklinowa podstawa wianka w połączeniu z gałązkami bukszpanu i koronkowymi akcentami stworzy ozdobę w stylu rustykalnym. To doskonały wybór również dla zwolenników minimalizmu.

Wianek ze sztucznych kwiatów wymaga większego nakładu pracy, ponieważ każdy element trzeba dokładnie przymocować klejem na gorąco, jednak efekt jest tego wart, a sam wianek posłuży na kilka lat.

Wianki stworzone z żywych kwiatów to przepiękna dekoracja, która wprowadzi do domu naturę i przyrodę, a ich zapach stanowi dodatkowy atut. Osoby, które posiadają zdolności florystyczne mają okazję do stworzenia niepowtarzalnej kompozycji.

Wianki zbudowane z gotowych elementów, np. plastikowych pisanek, piórek czy materiałowych zawieszek to ciekawa alternatywa. Można je tworzyć z całą rodziną, to doskonała forma na wspólne spędzenie czasu podczas przedświątecznych przygotowań. Taka aktywność na pewno sprawi wiele radości nie tylko rodzicom, ale przede wszystkim dzieciom. Wianki wykonane z trwałych materiałów to także wspaniała pamiątka, która będzie przywoływać miłe, rodzinne chwile.

Moc wyobraźni

Dekoracje wielkanocne wprowadzają do domu radość, pozytywną energię, naturę i moc kolorów. Ozdobą, która jest połączeniem tych wszystkich elementów jest wianek wielkanocny. Alternatywą dla tych kupionych w sklepie są wianki wykonane samodzielnie. Szeroka gama akcesoriów do dekoracji sprawia, że można stworzyć wymarzoną ozdobę, która będzie idealnie komponowała się ze stylistyką danego pomieszczenia. Często materiały do wykonania wielkanocnych dekoracji mamy w domu, np. jutowy sznurek czy gałązki zerwane z krzaków w ogrodzie. Wystarczy tylko użyć wyobraźni, żeby cieszyć się oryginalną i niepowtarzalną dekoracją.

Be the first to comment on "Jak zrobić wianek wielkanocny?"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*