Żywa choinka jak ubrać

żywa choinka jak ozdobić

Spośród wszystkich istniejących symboli świąt Bożego Narodzenia, to choinka jest tym najważniejszym. Jest obowiązkowym elementem świątecznej dekoracji każdego domu. Coraz częściej sztuczne choinki są zastępowana tymi naturalnymi – ciętymi lub w doniczce. Można zdecydować się na świerk, sosnę lub jodłę  i wybrać dowolną wysokość drzewka. Poza dekoracją choinki w domu ozdabiane są też te rosnące na zewnątrz. Żywa choinka nie potrzebuje wielu ozdób, by dobrze wyglądać. Czym najlepiej udekorować świąteczne drzewko?

Żywa choinka – jak ubrać drzewko stojące w salonie?

Naturalną choinkę, która będzie zdobić wnętrze naszego domu, można udekorować tak naprawdę wszystkim. Poza światełkami możemy na niej powiesić zarówno szklane lub plastikowe bombki, jak i słodycze, pierniki, łańcuchy, czy ozdoby z drewna i papieru. Doskonale sprawdzą się też szyszki, kwiaty i kokardki. Ubieranie choinki zawsze zaczynajmy od powieszenia lampek choinkowych (te podłączane do prądu zakładamy od góry do dołu tak, by wtyczka była na dole i dosięgała do kontaktu) i łańcuchów, a dopiero po nich wieszajmy kolejne ozdoby – taka kolejność bardzo ułatwia dekorowanie i zapobiega plątaniu się lampek oraz pozwala wyeksponować bombki i inne wiszące ozdoby. Nie zapomnijmy o ozdobieniu szczytu choinki gwiazdą lub szpicem.

Podczas ubierania drzewka pamiętajmy też, że jest to żywa roślina i nadmiar ozdób może powodować opadanie lub łamanie się gałązek pod ich ciężarem. Żywa choinka powinna być ustawiona z dala od kaloryferów i innych źródeł ciepła, by jak najdłużej cieszyć nasze oczy zielonymi gałązkami i nie gubić igieł zbyt wcześnie. Jeśli wybraliśmy drzewko w doniczce, możemy je podlewać, by wydłużyć żywot choinki.

Żywa choinka – jak ubrać drzewko ustawione na balkonie?

Jeżeli mamy wystarczająco dużo miejsca na balkonie lub tarasie i chcemy ustawić tam choinkę, wystarczy udekorować ją lampkami i ewentualnie nietłukącymi się ozdobami i łańcuchami. Dobrym rozwiązaniem jest użycie światełek zasilanych bateriami, dzięki którym nie będziemy potrzebować dostępu do prądu, by uruchomić oświetlenie. Ciastka i słodycze to nie jest dobry pomysł na zewnętrzne dekoracje, z kolei szklane ozdoby mogą zostać potłuczone nawet przy niewielkim podmuchu wiatru. Najlepiej by choinka, którą stawiamy na balkonie, była zasadzona w doniczce, albo solidnie przymocowana lub ustawiona na stojaku.

ubieramy żywą choinkę

ubieramy żywą choinkę

Żywa choinka – jak ubrać drzewko rosnące w ogródku?

Jeśli decydujemy się też na ozdobienie drzewek rosnących w naszym ogródku, pamiętajmy przede wszystkim, by użyć do ich dekoracji oświetlenia zewnętrznego, odpornego na warunki atmosferyczne. Przy dekoracji drzewka na zewnątrz ograniczmy ilość ozdób do minimum – światełka w zupełności wystarczą, by choinka pięknie zdobiła nasz ogród tuż po zmroku. Do wyboru są lampki w jednym kolorze lub wielokolorowe, migoczące i zmieniające kolory, dostępne są też przeróżne kształty. Dostępne są też lampki solarne, których możemy użyć w dowolnym miejscu, bez potrzeby doprowadzania prądu na zewnątrz. Możemy oczywiście powiesić na choince także bombki i inne ozdoby, ale jest to dość ryzykowne, ponieważ deszcz i wiatr mogą je zniszczyć i drzewko, zamiast zdobić będzie szpecić.

Wybierając żywą choinkę, pamiętajmy, że wymaga ona nieco więcej uwagi i innych warunków niż sztuczne drzewka. Jeżeli chcemy uniknąć nieprzyjemnych doznań i zadrapań na dłoniach podczas jej ubierania, wybierajmy odmiany, które mają miękkie igły. Do żywych choinek najlepiej sprawdzą się światełka ledowe, które nie będą się nagrzewać.

Be the first to comment on "Żywa choinka jak ubrać"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*